Linkovi

Brazilski naučnici razvili vakcinu protiv kokainske zavisnosti


Naučni istraživači u Brazilu pokušavaju da pronađu novi način u borbi protiv zavisnosti (Foto: REUTERS/Ricardo Moraes)
Naučni istraživači u Brazilu pokušavaju da pronađu novi način u borbi protiv zavisnosti (Foto: REUTERS/Ricardo Moraes)

Istraživači u Brazilu su razvili vakcinu dizajniranu da se bori protiv zavisnosti od kokaina i njegovog snažnog derivata, kreka - sprečavajući zavisnike da osete dejstvo droge i pomažući im da ostanu na putu oporavka.

Lek, poznat kao kalikskoka, razvio je tim sa brazilskog Federalnog univerziteta Minas Žerais. Preliminarni testovi na životinjama bili su pozitivni i lek je spreman za ispitivanje na ljudima. Ukoliko dobije odobrenje nadležnih agencija, lek bi bio prva vakcina koja se koristi za borbu protiv zavisnosti od kokaina, rekao je koordinator istraživačkog tima, psihijatar Frederiko Garsija.

Garsija je rekao agenciji Frans pres da lek deluje tako što podstiče telo da proizvodi antitela protiv kokaina koja se vezuju za lek, čineći ih prevelikim da bi prešli u mezolimbički sistem mozga, ili „centar nagrađivanja“, gde lek normalno stimuliše visok nivo dopamina koji izaziva zadovoljstvo.

Testiranje sugeriše da bi lek takođe mogao da smanji rizik od predoziranja, jer molekuli kokaina, vezani za antitela proizvedena vakcinom, ne bi mogli da deluju na srce ili arterije. Testovi na trudnim ženkama pacova pokazali su da se antitela prenose kroz majčino mleko, što sugeriše da bi vakcina mogla zaštititi i bebe koje se doje.

Garsija je upozorio da vakcina neće biti panacea, odnosno lek koji predstavlja sveobuhvatno rešenje za problem, ali će biti od velike pomoći za ozdravljenje zavisnika koji ne žele da to ponovo postavnu nakon rehabilitacije.

On je rekao da će biti potrebna klinička ispitivanja koja sprovodi brazilski zdravstveni regulator Anvisa da bi se utvrdilo kako se lek može koristiti i otkriti bilo kakve nuspojave ili dugoročni uticaj na zdravlje pacijenata. Istraživački tim je prošle nedelje dobio nagradu od 530.000 dolara za svoj rad, koju je sponzorisala brazilska farmaceutska kompanija Eurofarma.

XS
SM
MD
LG