Linkovi

SB UN bez rasprave o NATO bombardovanju, Srbija "razočarana" ishodom


Savet bezbednosti UN, 25. mart 2024. ( ANGELA WEISS / AFP)
Savet bezbednosti UN, 25. mart 2024. ( ANGELA WEISS / AFP)

Savet bezbednosti UN počeo je u 15h sednicu o "pretnjama međunarodnom miru i sigurnosti" u okviru koje je Rusija predložila da se govori o NATO bombardovanju SR Jugoslavije 1999. Međutim, rasprava o tome nikada nije održana jer su se na početku sednice predstavnici zapadnih zemalja usprotivili tom predlogu uz obrazloženje da je Rusija tu temu "nametnula" i da NATO bombardovanje koristi za svoju propagandu.

Za predlog da se raspravlja o NATO intervenciji glasale su tri članice Saveta bezbednosti (Rusija, Kina i Alžir) dok je 12 bilo uzdržano, pa je sednica zaključena posle nešto više od pola sata.

Šef srpske diplomatije u tehničkom mandatu, Ivica Dačić, obratio se novinarima u UN po završetku sednice, i izrazio razočarenje zato što je, kako je rekao, „sprečeno da se u Savetu bezbednosti čuje istina o NATO agresiji na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju pre 25 godina“. Naveo je da su predstavnici Srbije došli na poziv Saveta bezbednosti da raspravljaju o temi važnoj za međunarodni poredak, i dodao da je, kao što je samo bombardovanje bilo presedan, sada napravljen presedan da je uvedeno proceduralno glasanje o dnevnom redu.

Dačić je istakao da je NATO intervencija bila nelegalna sa aspekta međunarodnog prava, i sprovedena bez dozvole Saveta bezbednosti. Izneo je podatke vlade Srbije o civilnim žrtvama NATO bombardovanja, kao i podatke o drastičnom smanjenju broja Srba koji danas žive na Kosovu - kako je rekao današnjem "etničkom čišćenju" na koje se ne reaguje.

Na kraju obraćanja novinarima, postavio je pitanje kaako će Savet bezbednost moći da spreči agresiju na drugim mestima ako u tom telu ne može ni da se govori o pitanju bombardovanja pre 25 godina. "Postavlja se pitanje da li međunarodni pravni poredak uopšte postoji. Mislim da odgovor na to pitanje svi znaju", zaključio je Dačić.

Šta se dešavalo na sednici Saveta bezbednosti?

Predstavnik Francuske Nikolas de Rivije je na početku sednice rekao da je nekoliko delegacija izrazilo negovodanje zbog "jednostrane inicijative Rusije" i zbog toga što se Moskva nije konsultovala sa ostalima o ovoj temi.

"Treba da vodimo računa da Rusija želi da uopotrebi NATO intervenciju 1999. kako bi opravdala rat u Ukrajini, Krimu, Gruziji...Srbija nije konsultovana kada je ova inicijativa Rusije podneta", rekao je predstavnik Francuske u SB UN Nikolas de Rivije.

Francuski ambasador pri UN Nikolas de Rivije
Francuski ambasador pri UN Nikolas de Rivije

Francuska i Rusija su se sporile i oko formata u kojem Savet bezbednosti treba da raspravlja o temi kao što je bombardovanje SR Jugoslavije 1999.

Predstavinik Rusije Vasilij Nebenzja je rekao da nije saglasan sa tvrdnjom Fransuske da je NATO bombardovanje nije tema za Savet bezbednosti UN.

"Razumem da NATO predstavnici u ovoj sali nisu saglasni jer je agresija pokrenuta pod lažnim izgovorom...Želim da istaknem da je sastanak koji smo zatražili potvrdio Japan koji je predsedavajući", kazao je Nebenzja i dodao da rasprava o bombardovanju "nije vezana za istoriju, već i za aktuelnu situaciju na Kosovu".

Posle sednice, novinarima u UN je rekao da su svi "bili svedoci agresije od strane Francuske na slobodu govora i izražavanja u najvišem telu UN". Dodao je da su Francuska i druge zemlje iskoristile proceduralne manevre da spreče sednicu o pitanju od velikog značaja, koje ima ozbiljne reperkusije po Srbiju, Kosovo, i ceo region Zapadnog Balkana.

Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzija
Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzija

Predstavnik SAD Robert Vud je poručio da je američka misija pokušala da se konsultuje sa Rusijom oko ovog sastanka, ali da je odbijena. On je rekao da "SAD nemaju ništa da kriju u vezi sa operacijom NATO snaga, koja je bila legitimna, opravdana i sprečila je etničko čišćenje na Kosovu".

"SAD mogu da podrže sastanak u pravom formatu o događajima 1999, ali ne i sastanak na kojem se instrumentalizuju događaji u svrhu propagande. Budimo jasni: Rusija je pozvala na ovaj sastanak ne da bi se razgovaralo o miru i sigurnosti, već da bi dalje destabilizovala region", kazao je Vud.

Robert Vud, zamenik američke ambasadorke pri UN
Robert Vud, zamenik američke ambasadorke pri UN

Predstavnik Kine ocenio je da je NATO počeo nelegalni rat na Balkanu, da je prošlo 25 godina, ali da su tenzije na Kosovu i dalje visoke, a da rane ljudi nisu zacelile. On je naglasio da je 1999. bombardovana i ambasada Kine u Beogradu i da je razočaran rezultatom glasanja, piše FoNet.

RTS je ranije objavio da su brojne zapadne zemlje su kritikovale ovu inicijativu i poručivale da je nepotrebno dolaziti u Njujork jer sednica neće biti ni održana.

XS
SM
MD
LG